Forrige lørdag, 21.02.26, var det altså konsert på John Dee i Oslo, initiert av Lillehammerbandet Ornatu, som akkurat hadde sluppet sitt første hele album,Animus.
Bandet hadde invitert med seg 3 heftige gjesteband, så det var bare å plugge inn øreproppene og gjøre seg klar for en kveld med masse trøkk og energi. Og det ble det! John Dee hadde nok hatt plass til flere i publikum, men konserten var slett ikke verst besøkt med tanke på at f.eks Igorr spilte i nabolokalet.
Seirios
Første band ut var Seirios, en Oslobasert trio som spiller melodiøs groove metal. De er unge, de er ambisiøse og fremmadstormende, noe konserten bar preg av også. De fortalte før konserten at dette var deres første konsert på en såpass stor scene. Litt nerver var det nok i forkant og starten av konserten, men det skulle bare mangle! De stilte med et bra låtmateriale, mye gøts og vilje – og en stor dose sjarm! Det virket som de raskt ble varme i trøya. Litt småpirk og en noe uferdig growl kanskje, men her er det definitivt potensiale, så det er bare å følge med denne trioen framover!
Foto: Merete Byre-Haakensen – Seirios, John DeeFoto: Merete Byre-Haakensen – Seirios, John DeeFoto: Merete Byre-Haakensen – Seirios, John DeeFoto: Merete Byre-Haakensen – Seirios, John DeeFoto: Merete Byre-Haakensen – Seirios, John Dee
Sjekk Seirios på Spotify:
Paths
Den langt mer erfarne gjengen i Paths var neste band til å entre scenen. Paths er også et Oslobasert band, og i all hovedsak befinner de seg i metalcore-sjangeren. Dersom jeg skal oppsummere deres konsert med ett ord, må det bli: Kraftpakke! Dette er et band som ser ut til å ha masse selvtillit. De er rytmiske, samspilte og veldig energiske på scenen. Og de har en tydelig frontfigur i vokalist Markus Olsen. Paths gjorde også et forsøk på å få publikum i gang med en mosh pit, med noe labert resultat, må vi vel si. Ikke bandet sin feil, for å si det sånn.
Foto: Merete Byre-Haakensen – Paths, John DeeFoto: Merete Byre-Haakensen – Paths, John DeeFoto: Merete Byre-Haakensen – Paths, John DeeFoto: Merete Byre-Haakensen – Paths, John DeeFoto: Merete Byre-Haakensen – Paths, John DeeFoto: Merete Byre-Haakensen – Paths, John Dee
Foto: Merete Byre-Haakensen – Diavola, John DeeFoto: Merete Byre-Haakensen – Diavola, John DeeFoto: Merete Byre-Haakensen – Diavola, John DeeFoto: Merete Byre-Haakensen – Diavola, John DeeFoto: Merete Byre-Haakensen – Diavola, John DeeFoto: Merete Byre-Haakensen – Diavola, John DeeFoto: Merete Byre-Haakensen – Diavola, John DeeFoto: Merete Byre-Haakensen – Diavola, John Dee
Gutta i Diavola gir alltid alt, det er mitt inntrykk! De byr på seg selv og konsertene er spekket med masse energi, masse trøkk – og masse hår og headbanging! Intet unntak denne gangen! Pantera, og avdøde gitarist, Dimebag Darrell – RIP – er nok av de store inspiratorene for bandet. Diavola gav ut sitt første fulle album i fjor, Without Judgement, og der finner vi en hyllest til Dimebag, «Black Tooth Grin». Låta var selvfølgelig med på konserten, og for anledningen med gjestevokalist, nemlig Gustav Dimmen fra Limbo. Nok en vel gjennomført konsert av bandet!
Sjekk Diavola på Spotify:
Ikke minst var det en vellykket kveld på John Dee, og en konsert som viser at det gror godt i skogen av norske metalband som enda ikke har nådd de største scenene eller det største publikummet! Desto viktigere å møte opp, skrive om dem, publisere bilder – og kanskje gi dem et puff på veien.