Foto: Teodor Bjerrang, Rockman – Sivert Høyem under Notodden Blues Festival 31. juli 2025
Notodden Blues Festival, 31. juli 2025
Når mørket senket seg over Notodden og Hovigs Hangar kokte av forventning, gikk en av Norges mest ikoniske stemmer på scenen for å avslutte åpningskvelden av årets festival – og Sivert Høyem leverte. Det var rått, det var vakkert, og det var akkurat så gripende som bare Høyem kan få det til å bli.
På årets Notodden Blues Festival leverte han en konsertopplevelse som rørte og begeistret – en positiv, magisk midnattsseanse man sent vil glemme.
Med en setliste med fantastiske låter fra sine kritikerroste soloalbum og utvalgte ikoniske låter fra Madrugada tok Høyem publikum med inn i sitt musikalske univers.
Et sted der melankolien er like storslått som vokalen, og der mørket aldri er tomt, men fullt av mening.
Bandet leverte også solid – dynamisk og med akkurat nok rom til at Høyem fikk skinne, men aldri alene. Det er et kollektiv, men med en ubestridt frontfigur.
Selv om det er stemmen alle snakker om, er det helheten som gjør Høyem til en artist i verdensklasse. Han eier scenen med en ro som få kan matche. Ikke med store fakter eller flashy effekter, men med en intens tilstedeværelse og karisma som treffer deg rett i brystet. Det føles ekte. Det føles viktig.
Sivert Høyem har i over to tiår trollbundet publikum med sin dype, mørke røst og sterke scenetilstedeværelse – både som frontfigur i Madrugada og som soloartist. Med røtter i nord og hjertet dypt plantet i melankolsk rock, er Høyem en artist som evner å fylle både store arenaer og intime konsertscener med intense musikalske øyeblikk.
Konsert under årets Notodden Blues Festival var en del av årets Sivert Høyems pågående meget omfattende soloturnè som startet med to smekkfulle konserter i januar på Sentrum Scene i Oslo, videre med en rekke konserter internasjonalt. Årets sommerturnè i Norge startet på USF, Bergen og videre til Kongsberg, Sandefjord, Bekkjarvik, Arendal, Rørvik så videre til konserten på Notodden i går natt.
I morgen 02.08 spiller han i Trondheim under Olavsfest og videre 23.08 på Vangenfestivalen i Haugesund, 29.08 på Verketfestivalen, Mo i Rana og 30.08 på Føsterålen, Sortland.
Høst/ vinter delen av årets turnè fortsetter så videre: